Styl skandynawski – garść porad dla początkujących

Jeśli w najbliższym czasie planujesz urządzanie mieszkania, a niezwykle cenisz sobie przestronność i funkcjonalność, koniecznie zapoznaj się ze stylem skandynawskim. Styl ten nawiązuje do klasycznego wystroju mieszkań i domów w Skandynawii. Prosta i czysta forma, harmonia spokojnych barw, bliskość natury i przede wszystkim elementy z prawdziwego drewna, to jego główne wyznaczniki. Mile widziane są także wszelkie inne naturalne dodatki, takie jak na przykład skóry czy metal.

Kolorystyka

krzesłoW skandynawskich wnętrzach występują barwy kojarzące się z naturą. Należy tu wymienić beż, szarość oraz oczywiście biel. Bardzo popularne i estetyczne jest zastosowanie aranżacji z wykorzystaniem specjalnie bielonej cegły. Można zastosować też delikatne kolory pastelowe. Dobór wspomnianych barw sprawia, że przestrzeń wydaje się większa oraz bardzo pozytywnie wpływa na oświetlenie – zapewniają bowiem one jasność. Oczywiście kolory te należy równoważyć. W stylu skandynawskim mile widziane są wszelkie odcienie grafitu i brązu. Można na przykład pomalować w ten sposób jedną ze ścian. Zapewni to przyjemny kontrast i jednocześni nie wpłynie negatywnie na jasność i przyjemną atmosferę pomieszczenia.

Oświetlenie

Urządzanie domu w oparciu o styl skandynawski zakłada pełne wykorzystanie naturalnego światła. Dlatego też w budynkach zaaranżowanych w ten sposób raczej nie spotkamy firanek czy innych materiałowych wyrobów, które zasłaniają okna. Jak najbardziej akceptowalne jest za to stosowanie rolet. Oczywiście nie obędzie się bez sztucznego oświetlenia. Jednakże zgodnie z stylem skandynawskim powinno być ono jak najbardziej minimalistyczne. Zaleca się lampy wykonany z metalu lub szkła. Pamiętajmy, że powinna cechować je prostota. Nie należy decydować się na żadne wyróżniające elementy. Ekstrawagancja nie pasuje do omawianego stylu.

styl skandynawskiUmeblowanie i podłoga

W przypadku podłogi zasada jest prosta, w stu procentach stawiamy na drewno. Jednakże powinno być ono poddane jak najmniejszej obróbce. Musi je cechować naturalny odcień koloru. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodatkowo chronić drewno za pomocą ochronnego lakieru. Popularne są również deski pomalowane na biało. Bardzo podobnie jest także z meblami – one także powinny być drewniane i wyglądające jak najbardziej naturalnie. Przyjemnie wyglądają szafy, stoły i krzesła wykonane z drewna o jasnym odcieniu. . Ciekawe pomysły na umeblowanie w stylu skandynawskim znajdziecie w sklepie Pufa Design.

Połączenie jasności, prostoty i przyjemnych jasnych barw oraz delikatne przełamania stanowią główne założenia, które wyróżniają styl skandynawski. W mieszkaniach i domach je spełniających mieszka się po prostu lepiej, ponieważ nie dociera do nas depresyjna pogoda, która przez kilka miesięcy panuje także w Polsce. Brzydkie i pochmurne zimy wpływają negatywnie na nasz nastrój, więc warto go poprawiać w każdy możliwy sposób.

Reklamy

2 thoughts on “Styl skandynawski – garść porad dla początkujących

  1. Wygląda to znakomicie, powiedziała bym że lekko w stylu „retro”. Jest to ciekawa odmiana dla popularyzowanego ostatnio nowoczesnego stylu urządzania pomieszczeń.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s